piątek, 1 lutego 2013

Tropy- sarna

Nie wiem jak się do tego zabrać, bo tych tropów i śladów jest za dużo, żeby to jakoś razem opisać. Więc spróbuję po kolei z każdym ssakiem(w każdym razie z tych najważniejszych).


Jak sarna wygląda też chyba każdy wie, jednak tak dla przypomnienia i ozdoby wstawię zdjęcie:>

















Okej znalazłam tekst dokładnie i zrozumiale opisujący tropy tych zwierząt, więc pozwolę sobie wszystko bezwstydnie przekopiować.. 

Racice wielu gatunków zwierząt kopytnych są bardzo podobne. Dokładne rozpoznanie tropów wymaga więc dobrej znajomości budowy i wielkości racic poszczególnych ssaków. Tropy sarny odróżniają się od tropów innych zwierząt kopytnych wyraźnym śladem przedniej krawędzi racic. Tropy zwierząt należących do tego gatunku, w stępie na płytkim sniegu, składają się z podwójnych odcisków kończyn z zaznaczonymi w tyle odciskami szpil. Szpile są to palce szczątkowe umieszczone za właściwymi racicami. W wolnym kroku, sarna leniwie unosi kończyny, a ostro zakończone racice, kreślą na śniegu dwie równoległe bruzdy. Jeżeli podłoże jest twarde, racice zwykle nie rozsuwają się. Przy miekkim podłożu, racice kończyny przedniej, a przede wszystkim ich końcówki, grzęzną głęboko i rozchodzą się tworząc literę V. Rozstęp między racicami może mieć maksymalnie 1.5 cm.
W kłusie, tropy sarny przypominają tropy jelenia. Kończyny tylne również trafiają mniej lub bardziej dokładnie na odciski kończyn przednich (Rysunek a). Podobnie jak u Jelenia spotykamy się tu z niedostępem, przestępem i wyboczeniem.
Długość kroku wzrasta wraz z szybkością ruchu i w kłusie może wynosić od 100 do 130 cm. Im kłus jest szybszy, tym rozstaw tropów mniejszy!!!. Spłoszona sarna umyka długimi susami, kończyny tylne wyrzuca wówczas daleko przed przednie. Odciski kończyn tylnych znajdują sie przed przednimi zaś ułożone są bardziej skośnie względem lini środkowej tropów (Rysunek b). Gdy sarna przechyla się do przodu, ciężar jej ciała spoczywa na kończynach przednich. Racice tylnych nóg rozchodzą się szeroko na 3-4 cm, a szpile zaznaczają się nawet na twardym podłożu.
Sarna jest wspaniałym skoczkiem. Jej skoki, zwłaszcza gdy pokonuje wysokie przeszkody mogą mieć do 6 m długości i do 1.5 m wysokości.
Racice sarny w porównaniu do innych jeleniowatych, pozostawiają inne odciski. Sa one przede wszystkim mniejsze i węższe. Szpile kończyn przednich wyrastają niżej niż szpile kończyn tylnych. Odciski racic kozy i kozła są bardzo podobne i trudno je rozróżnić. Odcisk racic sarny ma przeciętnie ok 4.5 cm długości i 3 cm szerokości. Jeśli więc napotkamy trop o długości 5 cm, to można być pewnym iż należy do kozła. Kończyna przednia pozostawia wąski, owalny odcisk z lekko rozsuniętymi racicami, a tylna mniejszy odcisk, czubki jej racic są zwykle blisko siebie. Sarna porusza sie zwykle stępem i długość jej kroku wynosi wtedy od 60 do 80 cm. Rozstaw tropów wynosi 8 do 9 cm, a racice przednich kończyn lekko się rozsuwają. Rozstaw tropów kozła jest nieco większy niż kozy, ale w miarę wzrostu szybkości ruchu zwierzęcia, rozstaw maleje i w kłusie trudno na podstawie tropów okreslić płeć zwierzęcia.



tropy sarny w śniegu


źródło: http://www.wolinpn.pl/monografie.php?mid=4&subpage=4





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz