sobota, 2 lutego 2013

Tropy- borsuk

I dalej ciśniemy tropy..




Kończyna tylna przypomina przednią, ma również pięć palców, ale jej pazury są dużo krótsze. Opuszki nadgarstkowa i podeszwowa podobne są do odpowiednich opuszek kończyny przedniej. Odciski pięciu palców łapy przedniej, zaznaczają się szczególnie wyraźnie na miękkim gruncie. Na twardym podłożu możemy zwykle dostrzec odciski jedynie 4 palców. Pazury kończyn przednich są dobrze widoczne na każdym odcisku, czasami ich ślad przypomina małe punkty znajdujące się przed odciskami opuszek palcowych. Jeśli odcisk przedniej łapy jest cały, ma wtedy około 7 cm długości. Najczęściej odbija się jednak tylko przednia część i wówczas odcisk mierzy tylko około 5 cm długości przy 4 do 6 cm szerokości. Cały odcisk tylnej łapy mierzony od końców pazurów do pięty, ma od 8 do 10 cm długości. Ponieważ pazury kończyny tylnej, sa dużo krótsze od pazurów kończyny przedniej, dlatego na odcisku często zanikają.
Borsuk, z uwagi na krępą budowę ciała, zazwyczaj porusza się wolno. Stawia wówczas łapę tylną, tuż za odciskiem łapy przedniej, a czasami nawet zakrywa łapą tylną odcisk łapy przedniej, tak, iż niekiedy odciski łap całkowicie się pokrywają. W lekkim kłusie - (a) opuszkę podeszwową kończyny tylnej zwierzę stawia za odciskami opuszek palcowych łapy przedniej.
Podczas szybszego kłusowania, odcisk łapy tylnej przechodzi mniej lub bardziej przed odcisk przedni - jest to tzw. przestęp. Długość kroku zmienia się zależnie od szybkości od 25 do 50 cm. Długośś kroków borsuka w pełnym kłusie, wynosi od 70 do 80 cm. W ucieczce stawia kończyny tylne przed przednimi, a wszystkie odciski ułożone są oddzielnie, zaś palce są w charakterystyczny sposób zwrócone do wewnątrz (b). Układ tropów ma kształt trapezu, którego podstawy układają się na przemian po obu stronach linii środkowej.
Tropy borsuka przypominają nieraz tropy małego niedźwiedzia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz