Jak sarna wygląda też chyba każdy wie, jednak tak dla przypomnienia i ozdoby wstawię zdjęcie:> |
Okej znalazłam tekst dokładnie i zrozumiale opisujący tropy tych zwierząt, więc pozwolę sobie wszystko bezwstydnie przekopiować..
Racice wielu gatunków zwierząt kopytnych są bardzo podobne. Dokładne rozpoznanie tropów wymaga więc dobrej znajomości budowy i wielkości racic poszczególnych ssaków. Tropy sarny odróżniają się od tropów innych zwierząt kopytnych wyraźnym śladem przedniej krawędzi racic. Tropy zwierząt należących do tego gatunku, w stępie na płytkim sniegu, składają się z podwójnych odcisków kończyn z zaznaczonymi w tyle odciskami szpil. Szpile są to palce szczątkowe umieszczone za właściwymi racicami. W wolnym kroku, sarna leniwie unosi kończyny, a ostro zakończone racice, kreślą na śniegu dwie równoległe bruzdy. Jeżeli podłoże jest twarde, racice zwykle nie rozsuwają się. Przy miekkim podłożu, racice kończyny przedniej, a przede wszystkim ich końcówki, grzęzną głęboko i rozchodzą się tworząc literę V. Rozstęp między racicami może mieć maksymalnie 1.5 cm.
Sarna jest wspaniałym skoczkiem. Jej skoki, zwłaszcza gdy pokonuje wysokie przeszkody mogą mieć do 6 m długości i do 1.5 m wysokości.
Racice sarny w porównaniu do innych jeleniowatych, pozostawiają inne odciski. Sa one przede wszystkim mniejsze i węższe. Szpile kończyn przednich wyrastają niżej niż szpile kończyn tylnych. Odciski racic kozy i kozła są bardzo podobne i trudno je rozróżnić. Odcisk racic sarny ma przeciętnie ok 4.5 cm długości i 3 cm szerokości. Jeśli więc napotkamy trop o długości 5 cm, to można być pewnym iż należy do kozła. Kończyna przednia pozostawia wąski, owalny odcisk z lekko rozsuniętymi racicami, a tylna mniejszy odcisk, czubki jej racic są zwykle blisko siebie. Sarna porusza sie zwykle stępem i długość jej kroku wynosi wtedy od 60 do 80 cm. Rozstaw tropów wynosi 8 do 9 cm, a racice przednich kończyn lekko się rozsuwają. Rozstaw tropów kozła jest nieco większy niż kozy, ale w miarę wzrostu szybkości ruchu zwierzęcia, rozstaw maleje i w kłusie trudno na podstawie tropów okreslić płeć zwierzęcia.
tropy sarny w śniegu |
źródło: http://www.wolinpn.pl/monografie.php?mid=4&subpage=4
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz